Nagy súlyok – igen vagy nem?
"Én a nehéz súlyok mellett voksolok, de csak akkor, ha azok több tényező következményei nem az edzés elsődleges céljai. Úgy tűnik, hogy a legtöbb látogató a teremben, ahol edzek, tájékozottabb arról, hogy milyen súlyokat használok, mint én magam. Tisztában vagyok azzal, hogy mennyi szó esik az én bicepsz emelésemről 100 kilóval, vagy a 360 kilós guggolásaimról. De hangsúlyozom, hogy ezek csak átmeneti értékek. A súlyok egyidejűleg növekszenek az izomtömegem gyarapodásával. Az edzéshez használt súlyok növelése nem előzheti meg az izomgyarapodást!
A túlfejlett önbizalommal rendelkező fickók szívesen hallanák, hogy a legfontosabb szempont az edzés során megemelt súlyok tömege... De nincs igazuk. Hasonlóan téves azonban az ellentábor véleménye, azoké, akik makacsul megmaradnak abban a hiszemben, hogy a nehéz súlyok felelősek a meghúzódó sérülések többségéért és a lassú izom fejlődéséért. Nem így van, a hiba nem a felszerelés súlyában, hanem azok kezelési módjában keresendő! Ha egy gyakorlatot technikailag pontosan végzel, olyasmi, hogy "túl nehéz"súly egyszerűen nem létezik. Nehéz súly, tökéletes technika és az optimális pumpa egyenlő részei az egyenletnek. Az összetevők egyike sem fontosabb a másiknál.
Én általában 12 ismétléssel érem el a tökéletes bedurranást, amellyel az izmaim pattanásig telítődnek vérrel. Ez olyan intenzív érzés, hogy alig várom, hogy még 2-3 sorozatban megismételhessem. Vegyék észre, hogy szándékosan kerülöm a súlyok tömegének kérdését. Nem foglalkozom azzal, mekkora súlyt használok egy adott gyakorlat során. Az edzési súly csak az izompumpa függvényében növekszik. Megesik, hogy az után, hogy tökéletesen bedurrantottam az izmaimat, a meggyőződésemmé válik, hogy még nagyobb súlyokkal még jobb eredményt érhetek el. Növelem tehát a súlyokat addig, amíg csak 10 vagy kevesebb ismétlést tudok végrehajtani. Megváltoztatom a sorozat karakterét, de csak akkor, ha jobban fel vagyok pumpálva.
Azonban ha a gyakorlat hatását az ízületeimben és a kötőszövetekben érzem az izmok helyett, visszatérek a könnyebb súlyokhoz. A bedurrantás fontossága különösen jól érzékelhető a hátedzés során. A felhúzás során megfelelő vérbőséget érek el 12 ismétléssel, a következő sorozatokban azonban a pumpa együtt növekszik a súlyokkal. természetesen a súlyok tömegének növekedésével az ismétlések száma csökken.
A T rudas evezés egy izoláltabb, a széles hátizmokra irányuló gyakorlat, az optimális bedurranás 10 ismétlés után jelentkezik. Ha növelem a súlyt és kevesebb ismétlést végzek, a széles hátizomról a hát alsó részére, a farizmokra és a hamstringekre irányítom a hatást, amivel a gyakorlat tulajdonképpen értékét veszíti.
A trükk abban rejlik, hogy az ismétlés érdekében nem áldozzuk fel a súlyt, és fordítva. Az optimális bedurranás eléréséhez figyelembe kell venni mindkét változót. Megtalálni az ideális tömeg és ismétlés kombinációját az adott sorozatban – ez némi gyakorlattal megoldható. Az első sorozatban használjon olyan súlyt, amellyel el tud végezni 12 ismétlést és közben az izmok maximális vérkeringésére koncentráljon. A következő sorozatban növelje a súlyok tömegét annak megállapítására, hogy nehezebb súllyal és kevesebb ismétléssel még jobb bedurranást ér-e el. Továbbra is növelje a súlyt és csökkentse az ismétlések számát, amíg a pumpa javulni fog. Ne feledje, minél jobb az izmok vérellátása, annál inkább nőni fognak!"