Mikorra időzítsük a sportolást?
A többség számára nem azért kérdés, hogy mikorra időzítse a sportot, mert az ideális részét szeretné megtalálni a napnak, hanem azért, mert arra próbál rájönni, hová tudná bezsúfolni a sűrű napirendben.
A rendszeres mozgás hiányára a leggyakrabban hallott magyarázat az, hogy „nekem erre nincs időm”. Ez nem hazugság, vagy üres kifogás, a legtöbben tényleg úgy érzik, hogy nem fér bele. Mégis hova? 8-10 órát dolgozunk, plusz utazás, plusz háztartás, család, barátok, néha szórakozni és hobbizni is kéne, az alvásról, pihenésről nem is beszélve. Annyira be van táblázva egy dolgozó ember napja, hogy szinte lehetetlen küldetésnek tűnik még heti párszor 1-2 óra sportot is beiktatni – de azért nem lehetetlen.
Vannak-e üresjáratok?
Ha helyet akarsz csinálni a napodban, azt kell első körben átgondolnod, hogy vannak-e észrevétlen üresjáratok. Tudod, amikor nem csinálsz semmi értelmeset, csak bambulod a tévét, fel sem fogva, mi megy benne, vagy a telefonodon görgeted a közösségi oldalak üzenőfalát céltalanul. Lehet, hogy ezek csak pár percnek tűnnek, de ha elkezded figyelni, előfordulhat, hogy egész sok idő jön ki belőlük egy nap – máris megvan, hogy mi az, amit elhagyhatsz a sportolás kedvéért.
Lehet-e valamit másképp?
Közel van a munkahelyed? És mivel jársz? Autóval vagy tömegközlekedéssel? Ne tedd! Menj gyalog, esetleg futva, vagy biciklivel, és máris le van tudva az aznapi sportod. Jó, ez nem igaz akkor, ha mondjuk két utcával laksz odébb, de ha már egy fél óra séta, vagy 20 perc biciklizés lenne, mire beérsz, akkor van értelme a buszt bringára vagy a lábaidra cserélni. A futást csak akkor javaslom, ha le is tudsz bent zuhanyozni, mert mégsem túl kellemes izzadtan ülni bent egész nap – viszont ha viszel váltóruhát, hazafele mehetsz futva, egyenest a zuhany alá, ha reggel ezt nem is tudod kivitelezni.
Mennyi ideig készülődsz reggel?
Érzékeny pont, nem véletlenül: a legtöbb ember irreálisan sok időt tölt a reggeli tollászkodással, mégpedig azért, mert nem tud kellőképpen felpörögni, félig alszik, és csak húzza az időt. Saját példámon tudom, mert volt idő, amikor én is másfél-két órával (!!) indulás előtt keltem, hogy elkészüljek, és úgy éreztem, ennek ki is használom minden percét. Később valahogy mégiscsak megtanultam legfeljebb 30-40 perc alatt elkészülni, és ugyanúgy megfésülködtem, tisztálkodtam stb. Könnyen lehet, hogy ha kicsit élénkebbre vennéd reggel a készülődést, maradna akár egyórád is arra, hogy tornázz, fuss, kerékpározz, vagy akárhogy mozogj egy kicsit.
Mire megy el minden estéd?
Érdemes azt is végiggondolni, hogy az estéid mire mennek el, ami miatt nem tudsz max. másfél órát arra szánni, hogy sportolj. A legtöbben a főzést/háztartást mondják erre válasznak. Hát, ne főzz minden nap! Ha csak kétnaponta főzöl (persze úgy, hogy másnapra is maradjon), máris felszabadul minden másnap az az időd, amit ezzel töltenél – és ami helyett elszaladhatsz az edzőterembe, részt vehetsz egy aerobic órán, futhatsz egyet stb. Mégis mi történik, ha csak minden másnap mosogatsz el, pakolsz össze? Semmi.
Mindig lehet egy kicsit variálni az időbeosztáson, csak egy kicsit nagyobb szigorral kell górcső alá venni, hogy mit is csinálsz egész nap. Próbáljuk meg igazítani, hogy beleférjen a sport is a napba, és ne csak halogassuk, hogy majd holnap elkezdjük.