Mennyi fehérjét kell inni naponta az izomépítéshez?
Ha sovány izomtömeg építésére vágysz, valószínűleg hallottad a régi tanácsot: „Egyél több fehérjét”. Bár ez a tanács kétségtelenül igaz, nagyon fontos megérteni, hogy mennyi fehérjét kell inni naponta, hogy maximalizálhasd izomépítő erőfeszítéseid.
Ebben az átfogó útmutatóban elmélyülünk az izomnövekedést elősegítő fehérjebevitel tudományában, megdöntünk néhány gyakori mítoszt, és gyakorlati ajánlásokat adunk a Te céljaidra szabva, megválaszolva a kérdést: mennyi fehérjét kell inni naponta az izomépítés érdekében, főleg ha edzőterembe mész? Vagy mennyi fehérje kell?
A fehérje jelentősége az izomépítésben
Mielőtt belemerülnénk a fehérjeigény aprólékos részleteibe, először is tisztázzuk, miért olyan kritikus a fehérje az izomnövekedés szempontjából, és próbáljuk meg megválaszolni azt a kérdést, hogy mennyi fehérjére van szükségem az izomépítéshez? Tekints minket személyi edződnek a legjobb eredmény érdekében az edzőteremben és azon kívül is.
A fehérjék aminosavakból állnak, amelyek az izmok „építőkövei”. Ha ellenálló edzést, vagy erősítő gyakorlatokat végzel, apró mikroszakadásokat hozol létre az izomrostjaidban. E rostok helyreállításához és újjáépítéséhez a szervezet nagymértékben támaszkodik az étrendi fehérjéből nyert aminosavakra.
Egyszerűen fogalmazva, megfelelő táplálék-fehérje-ellátás nélkül az izmok nem rendelkeznek majd a helyreállításhoz és növekedéshez szükséges nyersanyagokkal, akármilyen keményen is edzel. De mit értünk megfelelő mennyiségű fehérje alatt? Egyszerűen fogalmazva azt az egyszerű választ keresed, hogy mennyi fehérjét kell meginni naponta?
A fehérjeszükségletet befolyásoló tényezők
Az izomépítéshez szükséges fehérjeszükséglet nem egy mindenkire érvényes egyenlet, és a válasz arra a kérdésre, hogy mennyi fehérjére van szükségem, személyenként változik. Számos tényező játszik szerepet az ideális fehérjebevitel meghatározásakor:
- Testsúly
- Aktivitási szint
- Kor
- Nem
- Edzés intenzitása
- Kalóriabevitel
1. Testtömeg
Általában minél több a testsúlyod, annál több fehérjére lehet szükséged. Ennek az az oka, hogy az izomszövet maga is fehérje, és a nagyobb izomtömegű egyéneknek gyakran több fehérjére van szükségük ahhoz, hogy fenntartsák és építsenek még rá a meglévő izomzatukra.
2. Tevékenységi szint
Az aktivitási szinted jelentős szerepet játszik a fehérjeszükségletedben. Ha valaki rendszeresen intenzív ellenállási edzést végez, annak több fehérjére lesz szüksége, mint egy ülő személynek.
3. Életkor
Az idősebb egyének valamivel több fehérjét igényelhetnek az izomanyagcsere és a fehérjeszintézis életkorral összefüggő változásai miatt.
4. Nem
A férfiak általában nagyobb izomtömeggel és magasabb tesztoszteronszinttel rendelkeznek, ami befolyásolhatja a fehérjeszükségletet a nőkéhez képest.
5. Edzés intenzitása
Az edzések intenzitása és mennyisége is számít. Az igényesebb edzések több izomkárosodást okoznak, és így több fehérjét igényelnek a felépüléshez és a növekedéshez.
6. Kalóriabevitel
A teljes kalóriabevitel is számít. Ha kalóriahiányban szenvedsz ahhoz, hogy zsírt veszíts izomépítés közben, akkor fehérjeszükségleted magasabb lehet az izomtömeg megőrzéséhez.
Fehérjebeviteli irányelvek az izomépítéshez
Most, hogy megvizsgáltuk a fehérjeszükségletet befolyásoló tényezőket, ássuk bele magunkat a fehérjefogyasztás általi izomépítés gyakorlati irányelveibe:
- Számoljd ki a fehérjeszükségleted
- Osszd meg a fehérjebevitelt az étkezéseid között
- Részesítsd előnyben a fehérje minőségét
- Az időzítés számít
- Hallgass a Testedre
1. Számítsd ki fehérjeszükségleted
Az izomépítéshez széles körben elfogadott fehérjebeviteli tartomány 1,2-2,2 gramm fehérje/testtömeg-kilogrammonként naponta (vagy 0,54-1,0 gramm testtömegkilogrammonként). Ez a tartomány jó kiindulási alapot biztosít a legtöbb személy számára. Azonban bontsuk tovább:
- Ülő egyének: Törekedj a tartomány alsó végére (1,2-1,5 g/kg vagy 0,54-0,68 g/lb).
- Aktív egyének és azok, akik mérsékelt ellenállású edzést folytatnak: Törekedj a tartomány közepére (1,5-2,0 g/kg vagy 0,68-0,91 g/lb).
- Intenzív ellenállási edzés és testépítők: Törekedj a tartomány felső határára (2,0-2,2 g/kg vagy 0,91-1,0 g/lb).
Annak meghatározásához, hogy mennyi fehérjét kell inni naponta, szorozd meg kilogrammban mért testsúlyod a megfelelő tartományon belüli fehérjebevitel célértékével. Például, ha Te 70 kilogramm súlyú vagy, és intenzív ellenállási edzéseken veszel részt, akkor napi 140 gramm fehérjét célozhatsz meg (70 kg x 2,0 g/kg).
2. Osszd meg a fehérjebevitelt az étkezések között
Ha a fehérjebevitelt több étkezésre osztod el a nap folyamán, hatékonyabb lehet, mintha egy, vagy két alkalom alatt elfogyasszuk egyben az egészet. Ez a megközelítés biztosítja a szervezet folyamatos aminosavakkal való ellátását, és lebontja azt a kérdést, hogy mennyi fehérjét kell inni naponta.
3. A fehérjeminőség prioritása
A fehérje forrása számít. Összpontosíts a kiváló minőségű, teljes értékű fehérjeforrásokra, mint például a sovány húsokra, baromfihúsokra, halakra, tojásra, tejtermékekre és olyan növényi alapú termékekre, mint a tofu, a tempeh és a hüvelyes zöldségek. Ezek a források biztosítják az összes esszenciális aminosavat, amelyre a szervezetnek szüksége van az izomnövekedéshez, és segítenek megoldani azt a dilemmát, hogy mennyi fehérjét kell inni naponta.
4. Az időzítés számít
Míg a teljes napi bevitel kulcsfontosságú, a meghatározott időzítés fokozhatja az izomfehérje szintézist, és jobban hat, mint amennyi fehérjét kell inni naponta:
- Edzés előtt: A fehérje fogyasztása edzés előtt segíthet felkészíteni az izmokat a közelgő stresszre, és aminosavakat biztosít az azonnali felhasználáshoz.
- Edzés után: Edzés után néhány órával törekedj egy fehérjében gazdag étkezés, vagy turmix elfogyasztására. Ilyenkor az izmok különösen fogékonyak a fehérjékre a helyreállítás és a növekedés érdekében.
- Lefekvés előtt: Sok szakértő azt javasolja, hogy lefekvés előtt egy lassan emészthető fehérjeforrást, például kazein fehérjét fogyasszunk, hogy aminosavakat biztosítsunk az alvás közbeni izmok helyreállításához.
5. Hallgass a testedre
Az egyéni eltérések jelentős szerepet játszanak a fehérjeszükségletben. Ügyelj tested jelzéseire. Ha nem látod a kívánt izomépítési előrehaladást magadon, kísérletezhetsz a fehérjebevitel fokozatos növelésével.
Gyakori mítoszok a fehérjével és az izomépítéssel kapcsolatban
Mielőtt befejeznénk, döntsünk le néhány általános mítoszt a fehérje- és izomépítéssel kapcsolatban:
- Több fehérje több izmot jelent
- Edzés után azonnal fehérjét kell innom
- Minden fehérjeforrás egyenlő
1. Több fehérje több izmot jelent
Míg a fehérje elengedhetetlen az izomnövekedéshez, a túlzott mennyiség fogyasztása nem feltétlenül vezet több izomtömeghez. A szervezetnek van határa, hogy mennyi fehérjét tud felhasználni az izomszintézishez. Koncentrálj a napi fehérjeszükségleted kielégítésére, és ne ess túlzásba!
2. Edzés után azonnal fehérjét kell innom
Bár előnyös, ha edzés után fehérjét fogyasztunk, az anabolikus „ablak” gondolata kissé eltúlzott. Mindaddig, amíg a nap folyamán kiegyensúlyozott fehérjebevitelt fogyasztasz, az edzés utáni étkezés, vagy turmix pontos időzítése kevésbé kritikus, mint a napi fehérjebevitel.
3. Minden fehérjeforrás egyenlő
Nem minden fehérjeforrás egyenlő. A teljes értékű fehérjék, amelyek minden esszenciális aminosavat tartalmaznak, hatékonyabbak az izomnövekedésben. Ezenkívül a növényi alapú források nagyobb figyelmet igényelhetnek, hogy biztosítsák a különféle aminosavak beszerzését.
Következtetés
A fehérje kétségtelenül kritikus összetevője minden izomépítő utazásnak. Fontos azonban, hogy a fehérjebevitelt az egyéni igényeidhez és céljaidhoz igazítsd.
Tehát annak a kérdésnek a megválaszolásához, hogy mennyi fehérjére van szükségem, használd kiindulópontként az itt említett irányelveket, de ne feledd, hogy az előrehaladás számos tényezőtől függ, beleértve az étrendet, a testmozgást, a pihenést és a következetességet.
Ne feledd, hogy az izomépítés fokozatos folyamat, és a türelem kulcsfontosságú. Maradj elkötelezett az edzési rended mellett, tarts fenn egy kiegyensúlyozott, minőségi fehérjében gazdag étrendet, és hagyj elegendő időt a testednek, hogy erősebbé, karcsúbbá és izmosabbá váljon.
Egy regisztrált dietetikussal, vagy táplálkozási szakértővel való konzultáció személyre szabott útmutatást is nyújthat a fehérjebevitel optimalizálásához az izomépítés sikeressége érdekében. És hamarosan megválaszolhatod azt a kérdést, hogy pontosan mennyi fehérjére is van Nekem szükségem?
A bejegyzés eddigi hozzászólásai:
Inkább hasi tájékon és comb részén hizam meg.
Menyi fehérjere lenne szükségem hogy inkább zsírból fogyak de ugyanakkor izmos maradjak.
Persze saját testsulyos gyakorlatokat is végzek.
Köszönöm a választ