A legjobb hátedzés gyakorlatok kezdőknek
Ebben a részben megint főleg a kezdőknek szeretnénk útmutatást nyújtani abban, hogy melyek azok a gyakorlatok amelyeket érdemes végezni ahhoz, hogy érős és jól kinéző hátunk legyen.
Ebben a részben megint főleg a kezdőknek szeretnénk útmutatást nyújtani abban, hogy melyek azok a gyakorlatok amelyeket érdemes végezni ahhoz, hogy érős és jól kinéző hátunk legyen.
A hát izmok nem csak azért szükségesek, hogy jól nézzünk ki nyáron a strandon, hanem azért is mert ez adja tartásunkat és védi a gerincünket. Erős hátizom nélkül tartásunk meginoghat és gerincünk sérülékennyé válhat. Ennek jele lehet akár a gerincferdülés vagy a fájós derék is. Edzése különösen fontos akár konditermi, akár gyógytorna/jóga formájában.
Ebben a cikkben szeretnénk összeszedni, hogy milyen gyakorlatokat érdemes és szinte kötelező végezni akkor, ha erősíteni szeretnénk a hátunkat. Most kizárólag a konditermes, súlyzós edzésekről lesz szó. Gyógytorna gyakorlatokat most nem részletezünk.
0. gyakorlat/melegítés - biciki/kocogás/gimnasztika
Minden esetben érdemes egy kis bemelegítéssel kezdeni. Sose vágjunk bele az edzésbe bemelegítés nélkül, mert komoly sérüléseket tudunk összeszedni! Ezt mindenki kedve szerint kiválaszthatja.
Pl. 10 perc bicikli vagy futás. Ezután érdemes átmozgatni a karokat, törzset. Ha ez megvan, akkor mehetünk az első géphez.
1. gyakorlat - evezés gépen szűk fogással - 1x20 melegítés, majd 4x12 ismétlés
Ezt a gyakorlatot hol előre, hol hátra tesszük a sorban. Szeretjük variálni a különböző gyakorlatok sorrendjét, hiszen az edzés elején még több energiánk van, így ha folyamatosan ugyanazzal a gyakorlattal kezdenénk az a bizonyos izomcsoport rész "elhúzna" a többitől. Javasoljuk neked is, hogy variáld a sorrendet napról-napra.
Ennek a feladatnak a lényege, hogy a kapaszkodót megpróbáljuk behúzni a hasunkhoz a küldök magasságába. Ezt minimális törzs mozgatással tegyük. Természetesen kicsit lehet előre vagy hátra hajolni miközben húzzuk be a súlyt viszont, nem szabad "hintázni". Hajlamosak vagyunk túl sok súlyt tenni a gépre, ami hiba. Itt is azt javasoljuk, hogy próbáljuk meg megtalálni azt a súlyt amivel végig tudjuk csinálni a feladatot.
Amikor a hasunkhoz ér a kapaszkodó, akkor a hátunk közepét kellene érezni ahogy feszül és dolgozik. Hiba, hogy sokan bicepszből húzzák hátra a súlyt, így a hát nem kap elég terhelést. Próbáljuk úgy felfogni, hogy a karunk csak egy akasztó és ennek az akasztónak a segítéségével kell a hátunkal hátrahúzni a súlyt. Ez minden egyes hátgyakorlatra igaz lesz.
2. gyakorlat - szűken lehúzás csigán - 4x12 ismétlés
Ez a feladat a széleshátunkat fogja megdolgoztatni. Lényege, hogy fentről lehúzzuk az állunk irányában a súlyt és miközben a súly közelít az állunk felé egy picit hátrahajolva tovább húzzuk a mellkasunk irányába.
A hónalj magasságában a hátunk két szélső részét kellene érezni a gyakorlat során. Szerencsére ezt a gyakorlatot nem lehet elrontani, maximum ha bicepszből húzzuk a súlyt, vagy ha túlzottan belehintázunk a gyakorlatba.
3. gyakorlat - széles fogással csigán vagy padon hátazás - 4x12 ismétlés
Ennek a gyakorlatnak szinte ugyanaz a metodikája mint az 1. gyakorlatnak, csak szűk fogás helyett szélesen fogjuk a kapaszkodót.
Mi jobban szeretjük csiga helyett gépen csinálni, mert az sokkal jobban stabilizálja a testet és koncentráltabban tudjuk megedzeni a hátunk középső részét.
Alternatíva (otthon is végezhető): egykezes döntött törzsű evezés
4. gyakorlat - széles fogással lehúzás csigán - 4x12 ismétlés
Ez a gyakorlat pedig a 2. gyakorlatnak a metodikáját követi, csak szűk fogás helyett egy széles rudat kell feltenni a csigára és azt kicsit szélesebben mint váll szélességben fogjuk meg. Lehúzás közben a rúdnak a fejünk mögé kell érkeznie és a könyökünket a lehető legkisebb mértékben szabad csak hátra tolni.
A legjobb az lenne, ha a könyökünket a föld felé tudnánk tartatni a teljes gyakorlat során, de ez persze fizikailag szinte kivitelezhetetlen, így csak törekedjünk rá. Végig egyenesen tartsuk a hátunkat és itt is próbáljuk meg csupán kapaszkodóként használni a karunkat és minél inkább kivenni a bicepsz munkáját.
A szélső hátizmunkat kellene érezni. Ha a karunk fárad el, akkor sok a súly, ha pedig egyáltalán nem fárad el semmink akkor kevés.
Alternatíva (otthon is végezhető): húzódzkodás mellkasig. Ennél e gyakorlatnál nem a fej mögé, hanem elé kell húznunk magunkat.
5. gyakorlat - hiperhajlítás - 4x12 ismétlés
Ezt a gyakorlatot súly nélkül kell elkezdeni csinálni és amint már nagyon profik vagyunk benne és a technika is rendben van, akkor szabad csak súlyt ragadunk. Lényege, hogy az alsó csigolyáknál lévő izmainkat megdolgoztassuk.
A feladat során nem muszáj teljesen kiegyenesedni a feljövetelnél, mert onnantól kezdve vagy a fenékre vagy a hátsócombra fog terhelni. Sajnos úgy is el lehet rontani a gyakorlatot, hogy rosszul állítjuk be a lábtámasz magasságát, ne legyen túl lent.
Mi személy szerint nem egyenes háttal csináljuk a gyakorlatot, hanem szinte egy hernyó mozgását követve lefele a nyakunktól indulva görgetjük a hátunk előre, mintha lebuknánk a víz alá, felfelé pedig ugyanezt csak fordítva. Természetesen ezek minimálisan észlelhető mozgások, tehát nem kell egy tekergőző élőlényt utánozni a padon.
Éppen elég ha csak egy picit görgetjük előre a hátat és fele pedig csak egy picit homorítunk be. Ez a módszer a gerincproblémákkal küszködőknek is jó választás lehet, de megfelelő utánajárás után javasolt csak.